Carpooling – wspólne podróżowanie

Carpooling – wspólne podróżowanie

Podróż w grupie przyjaciół lub z dużą rodziną jest przyjemniejsza niż samotny wyjazd/przejazd. Zamiast korzystać z transportu publicznego, można skorzystać z prywatnych samochodów i przystosować je do transportu zbiorowego. Nie wymaga to żadnej ingerencji w budowę samochodu.  Chodzi o zwiększenie liczby pasażerów czasie przejazdu samochodem,  poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do pracy lub szkoły/uczelni na tych samych trasach. Jest stosowany sytuacjach, gdy ze względu na małe natężenie ruchu nie opłaca się uruchamiać linii zorganizowanego transportu zbiorowego.

Zasady działania carpoolingu

Tańsze i bardziej ekologiczne są wspólne dojazdy osób na uczelnię. Pięć osób może w komfortowych warunkach dojeżdżać do pracy jednym samochodem, dokładając się jedynie do paliwa. Użytkownicy systemu grupowych dojazdów znajdują się sami na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych i społecznościowych, forach dyskusyjnych, aplikacjach mobilnych, serwisach internetowych. Takie przejazdy noszą specjalistyczną nazwę carpooling. Zainteresowani usługą zadają pytanie o wolne miejsce w samochodzie innego użytkownika lub oferują miejsce w swoim pojeździe. Następnie rezerwują miejsca w pojeździe, ustalają czas i lokalizację spotkania, podział kosztów podróży oraz np. dostępność powierzchni bagażowej, możliwość zabrania ze sobą zwierzaka czy palenia papierosów itp. Spotykają się w uzgodnionym dniu i wspólnie odbywają podróż. Carpooling zyskuje na popularności, ponieważ jest tańszym i wygodniejszym transportem niż komunikacja miejska.

Do pracy i na koncerty

Umawiane przejazdy mogą dotyczyć osób, które znają się z pracy lub uczelni lub ludzi, którzy nie są znajomymi, a na carpooling umówili się przez internet. Przejazdy na imprezy, koncerty, festiwale to także carpooling. Grupowe dojazdy muszą mieć miejsce na całej trasie. W  przypadku długich tras bywa, że pasażerowie podróżują  tylko na konkretnych odcinkach, wymieniają się, a ich udział w kosztach ustalany jest podstawie  przejechanych kilometrów. Wyróżnia się trzy grupy dojazdowe codzienne (dojazdy do pracy, na uczelnię) , cykliczne (przejazdy powtarzające się o stałej częstotliwości),  epizodyczne.

Zalety grupowych dojazdów

Carpooling ma wiele korzyści, które odczuwają miasta oraz podróżujący.  Gminy (miejskie i wiejskie) zmniejszają koszty utrzymania parkingów i dróg. Korzystne jest zmniejszenie natężenia ruchu poprzez mniejszą ilość pojazdów. Dzięki temu polepsza się przepustowość ulicy, a kierowcy rzadziej stoją w korkach.  Mniej samochodów, to zmniejszenie ilości spalin i lepsza jakość powietrza. Jednym słowem – carpooling ogranicza emisję gazów cieplarnianych, powodujących zmiany klimatu. Umawiane przejazdy to ograniczenie hałasu komunikacyjnego. Carpooling może stanowić uzupełnienie komunikacji zbiorowej, która jak wiadomo nie dociera do wszystkich zakątków miasta, a jeszcze gorzej jest pod względem na terenach podmiejskich. Umawiane przejazdy dają wiele korzyści użytkownikom. Chętnie korzystają z nich osoby, których nie stać na kupno i utrzymanie własnego samochodu. Osoby, które podróżują w ten sposób, ponoszą wspólne wydatki, np.: na paliwo, opłaty drogowe, parkingi, wypożyczenie samochodu. Warto wspomnieć, że podczas carpoolingu można poznać nowych ludzi, nawiązać przyjaźnie. Zdarzały się przypadki poznania w ten sposób miłości życia.

Internetowy autostop

Wiele osób uważa, że carpooling to rodzaj internetowego autostopu. Jest to porównanie zupełnie nietrafione. Autostop to większa przypadkowość – ludzie poznają się dopiero na trasie i to przypadkiem, Ustawiane przejazdy umawiane są przez internet i płatne – koszty dzielone są wspólnie. Autostop to korzystanie z uprzejmości kierowcy, który akurat jedzie w takim samym kierunku.

Carpooling dotyczy ustaleń prywatnych między  pasażerami i nie jest oficjalną formą transportu. Zapotrzebowanie na tego typu usługę rośnie ze względu na oszczędności i łatwość poznania innych osób. Jeżeli odbywa się między znajomymi, to jest przy okazji, świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *